Geonatura je jedan od partnera u Erasmus+ projektu “TUNE IT – Nature benefits: from theory to practice” čiji je nositelj Natuurpunt iz Nizozemske. Projekt se odvija u pet zemalja, a provodi se od ožujka 2023. do siječnja 2025.
Glavni cilj ovog projekta je pružiti upraviteljima zaštićenih područja i lokalnim (regionalnim) vlastima odgovornim za upravljanje prirodnim područjima nove alate za unaprjeđenje. To se postiže kroz razvoj i provođenje tečaja za korištenje postojećeg znanja i alata o dobrobitima prirode i njihovo uključivanje u svakodnevnu radnu praksu, a sve to kako bi se osiguralo očuvanje ključnih dobrobiti prirode i povećao doprinos prirodnih područja potrebama društva.
Ciljevi projekta planiraju se postići kroz tečaj podijeljen na tri modula i održan na pet jezika (engleskom, nizozemskom, hrvatskom, ukrajinskom i turskom):
- modul 1: „Učenje osnova“ – opći pregled dobrobiti prirode i usluga ekosustava, metodologije, dostupnih smjernica i primjera dobre prakse.
- modul 2: „Primjena u praksi“ – prilika za istraživanje načina korištenja dobrobiti od prirode (1) u komunikaciji s dionicima, (2) prilikom odabira alternativnih rješenja ili planiranja obnove prirode, (3) kao izvora alternativnih izvora financiranja i (4) prilikom planiranja upravljanja područjima.
- modul 3: „Planiranje za buduće djelovanje“ – omogućuje sudionicima stjecanje potrebnih vještina za primjenu dobivenog znanja unutar svoje organizacije/i ili područja rada.
Uz Geonaturu, projekt provodi 9 dodatnih organizacija, uključujući i dvije međunarodne mreže:
- Natuurpunt (vodeći partner) (BE),
- Natuuracademie (Natuurpunt) (BE),
- Wageningen University & Research (NL),
- IVN (NL),
- Natuurmonumenten (NL),
- Danube-Carpathian Programme (UA),
- Geonatura d.o.o. savjetovanje u zaštiti prirode (Ltd. Consultancy in Nature Protection)
- Doğa Koruma Merkezi Vakfı – DKM (TR),
- Eurosite – the European Land Conservation Network (međunarodna) i
- Ecosystem Services Partnership / Stichting voor Duurzame Ontwikkeling (međunarodna).
Više detalja o projektu pročitajte na službenoj stranici projekta (na engleskom).
Međunarodni tečaj na engleskom je održan krajem 2023. i početkom 2024., u sklopu kojeg je održana i edukacija i priprema partnera za prenošenje tečaja na lokalnu razinu. Zaposlenici Geonature sudjelovali su na ovom treningu te tako stekli potrebne kompetencije za razvoj i održavanje tečaja na hrvatskom jeziku.
U jesen 2024. održani su lokalni tečajevi u zemljama partnera – Belgiji, Nizozemskoj, Turskoj, Ukrajini i Hrvatskoj. O održavanju hrvatskom tečaja možete više pročitati u nastavku.
Sudionici međunarodnog tečaja ispred zgrade Sveučilišta u Wageningenu.
Pogledajte i kratki intervju s Rudolfom de Grootom, jednim od predavača na međunarodnom tečaju, u kojem govori o tome što su usluge ekosustava, trebamo li staviti cijenu na prirodu i o drugim aktualnim temama vezanim uz projekt. Hrvatski titlovi dostupni su u izborniku.
HRVATSKI TEČAJ
U periodu od rujna do studenog 2024., uspješno je na hrvatskom jeziku održan tečaj TUNE IT – nature benefits: from theory to practice. Budući da je tečaj usmjeren na upravljače zaštićenim područjima prirode, okupljeni sudionici bili su iz raznih javnih ustanova, kako parkovskih tako i županijskih, a pridružili su nam se i djelatnici Agronomskog fakulteta i Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije te udruge Hyla.
Polaznici hrvatskog tečaja TUNE IT održanog u jesen 2024.
Prvi i treći modul održani su u prekrasnom prostoru BizKoshnice na Jabukovcu, čije je ugodno okruženje djelovalo vrlo poticajno na opću atmosferu. Drugi modul održan je online putem platforme MS Teams.
U prvom modulu polaznici su dobili širok pregled teorije i primjene koncepta Usluga ekosustava, a među ostalim upoznali su se sa korištenjem indikatora za mjerenje i praćenje usluga ekosustava, te procjenom novčane vrijednosti kojom usluge ekosustava pridonose ljudskom gospodarstvu. U praktičnoj vježbi „drvo odluka“ trebali su razmisliti gdje i kako vide primjenu koncepta usluga ekosustava u vlastitom radu i radu njihovih institucija, dok su se u grupnom radu okušali u primjeni naučenog na dva pilot područja.
Prvi modul, grupni rad.
U drugom modulu, koji je održan u obliku webinara, gostujući stručnjaci iz područja zaštite prirode govorili su o vlastitim iskustvima u korištenju usluga ekosustava. Tomislav Hudina iz BIOM-a pričao je o projektima obnove prirode s naglaskom na projekt Dinara back to life, Ilona Rac s Biotehnološkog fakulteta u Ljubljani i Renata Rozman iz Parka Škocjanske jame iznijele su iskustva u procjeni usluga ekosustava u zaštićenim područjima u Sloveniji i njihovoj primjeni u upravljanju, dok je hrvatska stručnjakinja s velikim iskustvom u zaštiti prirode Andrea Solić iznijela primjere korištenja usluga ekosustava za pronalaženje novih modela financiranja. Na kraju je Nikola Stojnić iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode Vojvodine predstavio iskustva u komunikaciji usluga ekosustava prilikom pripreme proglašavanja zaštićenog područja u Srbiji. Polaznici su mogli odabrati temu webinara prema vlastitom interesu, a nakon predavanja i rasprave su u sklopu praktičnog zadatka analizirali mogućnosti primjene usluga ekosustava na primjeru prema vlastitom odabiru.
Drugi modul, rasprava nakon webinara.
Treći i posljednji modul tečaja bio je usmjeren na planiranje korištenja koncepata usluga ekosustava i koristi od prirode u budućem radu polaznika. Tako su polaznici odabrali žele li ugraditi ove koncepte u projekt koji planiraju ili općenito u rad ili polje rada svoje organizacije te su analizirali dionike, snage i slabosti te u konačnici izradili akcijski plan za primjenu naučenog.
Treći modul, rad na akcijskom planu
Polaznici tečaja pokazali su značajan interes za temu usluga ekosustava, koju vide kao neophodnu spojnicu između očuvanja prirode i ljudskog djelovanja i zajednički jezik koji će nam pomoći da donosimo pametnije odluke za budućnost. Tako je tečaj obilovao zanimljivim raspravama i korisnim razmjenama ideja i razmišljanja koje su se osim na samim predavanjima i tijekom grupnog rada živahno odvijale i uz kavu i ručak. Vjerujemo da je tečaj osim novim stečenim znanjima i vještinama urodio i nekim novim vezama i idejama za buduće suradnje i projekte.
Hvala još jednom svim polaznicima i sudionicima u organizaciji i održavanju tečaja.
Projektom TUNE IT stvoreni su preduvjeti za provođenje tečaja kojim se djelatnici u zaštiti prirode upoznaju sa konceptima usluga ekosustava i koristi od prirode te mogućnostima njihovog korištenja u svakodnevnom radu. Kroz provođenje besplatnog pilot tečaja u sklopu projekta jedna skupina djelatnika je prošla obuku, no kako bi što više njih moglo koristiti ove važne koncepte, potrebno je provođenje daljnjih edukacija. Geonatura će nastaviti raditi na uslugama ekosustava i njihovoj primjeni u zaštiti prirode, te sudjelovati i poticati razmjenu znanja i iskustava na ovom polju.